maatregelen-om-drones-boven-p-vught-gevangenis-te-bestrijden

Maatregelen om drones boven PI Vught gevangenis te bestrijden

Zaterdag 8 februari 2025 – 09:45

De Nederlandse Ministerie van Justitie en Veiligheid onderzoekt of de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) de bevoegdheid moet krijgen om ongeautoriseerde drones boven de zwaarbeveiligde PI Vught gevangenis neer te halen. Dit werd bevestigd door Staatssecretaris Ingrid Coenradie (PVV) in antwoord op vragen van VVD-parlementariër Ulysse Ellian. De Tweede Kamer zal na de zomer verdere updates over de kwestie ontvangen, meldt De Telegraaf.

Op 23 december 2024 werden meerdere drones waargenomen die boven de gevangenis vlogen. Het exacte aantal blijft onzeker, aangezien een enkele drone mogelijk meerdere keren is gespot, aldus Coenradie. Vanwege de veiligheidszorgen heeft het ministerie niet onthuld of de drones specifiek boven de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) hebben gevlogen, het meest zwaar bewaakte gedeelte van PI Vught.

De EBI herbergt enkele van de meest beruchte criminelen in Nederland, waaronder Ridouan Taghi en Willem Holleeder. Na een veiligheidsinspectie hebben autoriteiten geen bewijs gevonden van smokkel van smokkelwaar in de gevangenis.

Hoewel het luchtruim boven PI Vught sinds juli 2022 is beperkt tot drones en burgerluchtvaartuigen, kunnen ongeautoriseerde drones nog steeds het gebied betreden. DJI, dat toezicht houdt op het beheer en de beveiliging van gevangenissen, forensische klinieken en detentiecentra, maakt momenteel gebruik van dronesystemen voor detectie en werkt samen met beveiligingsdiensten om luchtruimschendingen te monitoren.

De Nederlandse overheid heeft jaarlijks een extra 16 miljoen euro toegewezen om criminele activiteiten binnen detentiecentra te bestrijden. “Gezien de technologische vooruitgang in drones, zal een aanzienlijk deel van deze fondsen worden ingezet om dreigingen van drones tegen te gaan,” verklaarde Coenradie.